Sıkça Sorulan Sorular

Zaman Damgası, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda tanımlandığı üzere; elektronik verinin, üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve/veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından elektronik imzayla doğrulanan kayıttır.
Zaman damgası hizmetleri iki temel bileşenden oluşmaktadır:
  • Zaman damgası oluşturan teknik bileşen,
  • Zaman damgası oluşturulmasını yöneten, izleyen ve kontrol eden sistem lojistiği.

Evet, elektronik imza oluşturma ve doğrulama aracına ihtiyacınız bulunmaktadır.

Bir uygulama kapsamında kullanıyorsanız, uygulama servis sağlayıcınız ile görüşebilirsiniz.

E-GÜVEN olarak zaman damgası kullanılabilir çözümlerimiz için; PDF Signer, Signtific ve EBİMZA ürünlerimizi inceleyebilirsiniz. Ürünlerimiz ile ilgili detaylı bilgi için; www.e-guven.com sayfasını ziyaret edebilir veya 0850 321 85 55 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Elektronik imza doğrulama aracı gerekmektedir. E-GÜVEN zaman damgasına özel geliştirilen entegrasyon çözümü, diğer yazılım çözümleri ve entegrasyon hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi için isgelistirme[at]e-guven.com adresinden veya 0850 321 85 55 numaralı telefondan E-GÜVEN'e ulaşabilirsiniz.

Zaman damgası e-devlet, e-ticaret ve özel sektördeki uygulamaların gerçekleştirilme ve onay zamanlarını kesin biçimde belirlemek amacıyla kullanılır.

Başta KEP, e-fatura, e-defter, e-arşiv olmak üzere EBYS, ASBİS, TİTCK, YGM gibi kamu projelerinde ve özel sektörde projelerde kullanılmaktadır.

Ayrıca, fikir ve eserlerin özgün olduğunu, üretildiği tarihten itibaren üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadığını göstermesi ile tasarımcılardan mimarlara, müzik ve söz yazarlarından senaristlere, doktorlardan avukatlara kadar geniş bir kullanım alanı mevcuttur.